Miejskie obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości

11-listopad-suwalki-211 listopada jak co roku nasz poczet sztandarowy uczestniczył w miejskich obchodach rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 Była to symboliczna, okrągła, 100. rocznica przypadająca właśnie w bieżącym roku. W tym dniu, 11 listopada 1918 roku Józef Piłsudski, po powrocie z niewoli do Warszawy, został mianowany głównodowodzącym odradzającego się Wojska Polskiego. 11 listopada to także rocznica zakończenia I wojny światowej, dzięki której Polska, po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość.

Obchody przebiegły dwuetapowo. Najpierw odbyła się uroczysta msza święta za Ojczyznę, odprawiona przez księdza biskupa Jerzego Mazura, a po jej zakończeniu uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyły się główne uroczystości.

W jej trakcie w okolicznościowych przemówieniach głos zabrali m.in. Prezydent Miasta Czesław Renkiewicz i suwalska poseł RP Bożena Kamińska, a uczniowie suwalskich szkół zaprezentowali krótki program pieśni patriotycznych. Na zakończenie zaproszeni goście oraz reprezentanci wielu instytucji i organizacji złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka, w tym pani dyrektor Ewa Brzozowska w asyście uczniów: Anny Kuszel i Jana Drejera. Obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończyły się wspólnym odśpiewaniem hymnu Mazurka Dąbrowskiego. W uroczystościach wzięło udział wielu suwalczan, w tym duża grupa dzieci i młodzieży. Naszą szkołę pod opieką p. Marka Kałczyńskiego reprezentowali: Aleksandra Chomicz, Julia Burzycka i Bartosz Pajewski.

11-listopad-suwalki-1.JPG11-listopad-suwalki-2.JPG11-listopad-suwalki-15.JPGDSCN2425.jpgDSCN2426.jpgDSCN2427.jpgDSCN2428.jpgDSCN2430.jpgDSCN2432.jpgDSCN2434.jpgDSCN2435.jpgDSCN2436.jpgDSCN2437.jpgDSCN2438.jpgFSCN2440.jpg