Doradca zawodowy w r.szk. 2016/2017

w roku szkolnym 2016/2017

co 2 tygodnie

godziny dyżuru w II semestrze

11.30 - 14.30 (20.02., 06.03., 20.03., 03.04.,08.05., 22.05.,05.06.)

11.30 - 15.30 (24.02., 10.03., 24.03., 07.04., 12.05., 26.05.,09.06.)

Zapraszam !

Oferta

Uczniom i rodzicom gimnazjum proponowane są następujące formy działań w zakresie doradztwa zawodowego:

- zajęcia informacyjno-edukacyjne grupowe z klasami

- zajęcia warsztatowe z uczniami klas realizowane w mniejszych grupach

- organizacja wizyt studyjnych w suwalskich szkołach ponadgimnazjalnych,

- organizacja wizyty szkół ponadgimnazjalnych – oferta kształcenia w roku szkolnym 2017/2018

- organizacja wizyt studyjnych w zakładach pracy

- wyjścia do zakładów zrzeszonych z CECH

- konsultacje indywidualne dla uczniów i rodziców na dyżurze doradcy zawodowego w szkole

wg. potrzeb i zgłoszeń np. do wychowawcy klasy

- prelekcje dla rodziców : jak pomóc dziecku w podejmowaniu decyzji edukacyjno-zawodowej, omówienie systemu kształcenia i oferty suwalskich szkół ponadgimnazjalnych

- bieżące informacje na stronie internetowej szkoły,

- uczniowie kl. 3 z problemami zdrowotnymi ( z orzeczeniem o niepełnosprawności , orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego) i ich rodzice, przed podjęciem decyzji o wyborze szkoły i zawodu mogą skorzystać z pomocy psychologa - doradcy zawodowego p. Agnieszki Winnik - Pomichter w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Drogi Rodzicu!

• Zawsze wspieraj swoje dziecko – bądź jego powiernikiem zarówno w sukcesach i osiągnięciach jak również w problemach oraz porażkach.
  • Obserwuj swoje dziecko i umiejętnie motywuj je do pracy.
  • Pozwól rozwijać swojemu dziecku jego pasje i zainteresowania.
  • Pomóż dziecku ocenić jego potencjał (jego osobiste zasoby na ścieżce kariery) - będą to m. in. zainteresowania, cechy charakteru, zdolności, umiejętności, system wartości.
  • Pamiętaj! Wszelkie wybory na drodze rozwoju zawodowego powinny być dokonywane samodzielnie przez Twoje dziecko. Pozwól mu realizować jego pragnienia i marzenia, a nie Twoje wizje i ambicje.
  • Pomóż poznać dziecku specyfikę zawodów i branż, które je interesują. Opowiedz mu (lub najlepiej pokaż) znane Ci stanowiska pracy.
  • Spróbuj razem z dzieckiem ocenić szanse i możliwości dostania się do preferowanej szkoły ponadgimnazjalnej. Pamiętajcie o tworzeniu planów awaryjnych – opracujcie różne ścieżki dojścia do założonych celów jak również cele alternatywne.

Zapraszam do współpracy!

Magdalena Kaszkiel

Doradca radzi

• Ofera edukacyjna suwalskich szkół ponadgimnazjalnych zobacz
  • Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód - broszura dla rodziców zobacz
  • Jak pomóc rozwinąć skrzydła - broszura dla rodziców zobacz
  • Poznaj swoje zainteresowania i świat szkolnictwa zawodowego- materiały dla uczniów, rodziców i nauczycieli...  zobacz
  • Poradnik trzecioklasisty: jak wybrać szkołę po gimnazjum zobacz
  • Poradnik trzecioklasisty: planowanie przyszłości zawodowej prezentacja
  • Poradnik trzecioklasisty: jak wybrać zawód prezentacja
  • www.doradztwo.koweziu.edu.pl

Doradztwo zawodowe w Suwałkach

• LOKALNE CENTRUM DORADZTWA ZAWODOWEGO przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Suwałkach, ul. Nowomiejska 10, tel. 087 566 41 49, doradcy zawodowi: Agnieszka Zackiewicz, Agnieszka Winnik-Pomichter, Marta Putra.
  • Mobilne Centrum Informacji Zawodowej przy OHP, ul. Sejneńska 13,tel. 087 566 51 57, Monika Kolenkiewicz, Magdalena Kleszczewska